Kiedy spoglądam na wyblakły ze starości akt urodzenia mojej praprababci Marcjanny Dmochowskiej próbuję sobie wyobrazić jak wyglądała, jakie prowadziła życie. Niestety nie można dokonać jakiejkolwiek konfrontacji, po prostu z uwagi na brak dostępnych źródeł.
Marcjanna Dmochowska urodziła się w siedzibie Dmochowskich, jednej ze wsi nazywanej Dmochy-Wypychy.

Marcjanna Dmochowska, córka Wojciecha Dmochowskiego i Marianny Bieńkowskiej, została ochrzczona w dniu 8 kwietnia 1731 r. Jej rodzicami chrzestnymi zostali G. Kacper Godlewski mierniczy ziemi nurskiej oraz N. Marianna żona G. Łukasza Dmochowskiego.
Kiedy urodzili się jej rodzice?
Wojciech Dmochowski został ochrzczony w niedzielę w dniu 16 marca 1687 r. Akt urodzenia wskazuje miejsce urodzenia – Dmochy Wypychy. Wymieniony był synem Adama Dmochowskiego i Marianny Krajewskiej. Rodzicami chrzestnymi dziecka zostali zaś Zofia Dmochowska i Franciszek Sutkowski.

Odnosząc się natomiast do Marianny Bieńkowskiej sytuacja jest skomplikowana, bowiem nie dysponuję aktem jej urodzin. Na podstawie skorowidzów możliwe było wygenerowanie jednego wpisu dotyczącego Marianny Bieńkowskiej. W tej sytuacji przyjąłem, że wymieniona urodziła się w miejscowości Bieńki Krzeczkowo około 1703 r.
Wojciech Dmochowski i Marianna Bieńkowska pobrali się pomiędzy 1723 r. a 1724 r. W mojej ocenie zawarcie związku małżeńskiego nastąpiło w 1723 r. z uwagi na 6 pozycję wpisu na 38 odnotowanych. Można wysnuć wniosek, że zawarli ślub w marcu 1723 r.
Poniżej wzmianka:

Kiedy zmarli jej rodzice?
Wojciech Dmochowski i Marianna Bieńkowska zmarli przed 1800 r. bowiem w Gazecie Warszawskiej z 1810 r. pojawia się zapis dotyczący postępowania prowadzonego w Trybunale I Instancji Departamentu Warszawskiego przy ul Senatorskiej w Warszawie pomiędzy dziećmi wymienionych: Konstancji Czyżewskiej, Katarzynie Białej i Helenie Murawskiej przeciwko Janowi Łuszczewskiemu – sędziemu Pokoju Powiatu Sochaczewskiemu oraz Janowi Bogumiłowi Wilbelmowi dotyczącego zapłaty kwoty 15 tys. zł. wynikającej z wcześniejszych spraw sądowych, jak również ciążących (na dzień 2 lutego 1798 r.) hipotek na dobrach w Bieniewicach w powiecie Sochaczewskim.
Wskazany zapis jest wezwaniem osób, które mogły dziedziczyć po Wojciechu Dmochowskim i Mariannie Bieńkowskiej do zgłoszenia swojego roszczenia w Trybunale Sądzie I Instancji Departamentu Warszawskiego. Wymieniony Sąd w dniu 15 listopada 1815 r. zawiesił postępowanie do czasu ustalenia dalszych spadkobierców.
Sąd zatem powziął wątpliwości, czy do sprawy zgłosili się wszyscy spadkobiercy m.in. wymieniony zostaje Franciszek Lewalski i jego żona Marcjanna Dmochowska, jako osoby wchodzące w skład spadkobierców.


Warto dodać, że w powyższym wpisie wymieniono również następujące osoby: Stanisław Morawski, Józef i Jan Sienicki, Józef Dmochowski i Krzysztof Biały.
W dalszej części także: Jakub Dmochowski, Ludwika z Dmochowskich Ludwika Godlewskiego małżonka, Barbara z Dmochowskich Bartłomieja Pieńkowskiego małżonka, Stanisław, Maryanna i Rozalia Dmochowscy, Ewa z Czyżewskich Andrzeja Łuniewskiego, Katarzyna z Czyżewskich, Franciszka Godlewskiego małżonki, Maryanna Bogucka Rozalii z Czyżewskich i Antoniego Boguckiego córka, Stanisław, Cyprian i Antonina, Maciej i Paweł Czyżewscy Franciszka Czyżewskiego dzieci, Maryanna Sienicka wdowa, Katarzyny z Dmochowskich i Benedykta Białego córka, Jakub Sienicki, Rozalia Ambrożego Dąbrowskiego, Zofia Adama Żochowskiego małżonki Sienickiej, Jan i Grzegorz, Piotr i Benedykt nieletni Sieniccy, Angela Ignacego Łuniewskiego i Maryanna Józefa Godlewskiego małżonki Czyżewskie, Jan i Katarzyna Boguccy, Magdalena Czyżewska zamężna Kołakowska, Jan i Wojciech Lewalscy i Domicela z Lewalskich Jakuba Sikorskiego małżonka, jako Marianny z Dmochowskich i Franciszka Lewalskiego dzieci,
Gdzie jeszcze wymieniani są rodzice Marianny Dmochowskiej?
Miałem dużo szczęścia bowiem Wojciech Dmochowski i ich córka Marcjanna Dmochowska wymienieni zostali jeszcze w innych miejscach. W Herbarzu Adama Bonieckiego Tomie IV na str. 303. Zapis ten wskazuje, że Wojciech Dmochowski i Marianna Bieńkowska byli właścicielami nieruchomości, które po ich śmierci dzierżawił niejaki Staniszewski. Oto sama wzmianka:
„Wojciech, z Maryanny Bieńkowskiej, pozostawił synów: Jakuba i Piotra, oraz córki: Marcyannę żonę Franciszka Lewalskiego, Konstancyę, żonę Macieja Czyżewskiego, Katarzynę, żonę Benedykta Białego i Helenę, żonę Stanisława Murawskiego. Wymienione córki Wojciecha kwitują Staniszewskiego 1781 r. (DW.’ 82 f. 424 i 97 f. 645).”
Doszedłem do momentu, w którym pojawiają się dzieci. Z zapisu wynika, że ze wskazanego związku pozostało przy życiu – sześcioro dzieci. Dwóch synów: Jakub i Piotr Dmochowscy oraz cztery córki: Konstancja, Katarzyna, Helena i właśnie Marcjanna Dmochowskie. Przy pomocy nieocenionej kuzynki Anety Kaczmarek udało się pozyskać akty urodzeń wskazanych dzieci, które prezentuję poniżej oraz niektóre akty ślubu.
Konstancja Dmochowska (urodzona przed 1724) – w dniu 23 sierpnia 1744 r., wyszła za mąż za Macieja Czyżewskiego.

Katarzyna Dmochowska (ochrzczona w dniu 24 października 1726 r. w Dmochach-Wypychach).


Katarzyna Dmochowska wyszła za mąż w dniu 2 grudnia 1755 r. za Benedykta Białego.
Helena Dmochowska (urodzona w 1728 r. w Dmochach-Wypychach).


Helena Dmochowska wyszła za mąż w dniu 28 stycznia 1760 r. za Stanisława Murawskiego.
Urodziły się jeszcze dwie córki, których los jest nieznany. Zapewne zmarły wcześniej, tj. przed 1800 r. tj.:
Antonina Dmochowska (urodzona w 1739 r. w Dmochach-Wypychach).

Agata Dmochowska (ochrzczona w dniu 14 stycznia 1743 r. w Dmochach-Wypychach).

Natomiast jak wskazałem powyżej w linii męskiej dożyli:
Jakub Dmochowski (ochrzczony w dniu 26 lipca 1736 r. w Dmochach-Wypychach) oraz Piotr Dmochowski (urodzony w 1740 r. w Dmochach-Wypychach).


Jeszcze urodziło się dwóch synów, ale zapewne zmarli w wieku dziecięcym: Piotr i Paweł Dmochowscy.
Urodzonego wcześniej Piotra wyeliminowałem z potencjalnych osób, które przeżyły bowiem około 1800 r. w dokumentach wymieniany jest tylko jeden Piotr Dmochowski. Zapewne urodzony później, właśnie w 1740 r. Poniżej akty urodzeń:
Paweł Dmochowski (urodzony w 1734 r. w Dmochach-Wypychach).

Piotr Dmochowski (urodzony w dniu 30 czerwca w 1735 r. w Dmochach-Wypychach).

Co dalej z moją Marcjanna Dmochowską?
Przeprowadziła się z mężem Franciszkiem Lewalskim do Grzybowa leżącego w parafii Solek Śleszyn. Posiadali w tej wsi udziały, co wprost wynika z Regestru Czajkowskiego.
Marcjanna Dmochowska ponownie została wymieniona w Herbarzu Bonieckiego, tym razem przy okazji omawiania Lewalskich. Pozostawiam zatem głos Bonieckiemu:

Z kolei ciekawostką powyższego zapisu jest to, że mąż Marcjanny Dmochowskiej – Franciszek Lewalski oddał w 1777 r. w dzierżawę swoją ziemię właśnie dzieciom Starosty Wareckiego – Józefowi Pułaskiemu. On zaś był ojcem Kazimierza Pułaskiego, który był bohaterem walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jednego z dowódców i marszałków konfederacji barskiej, generała i bohatera wojny o niepodległość USA – nazywanego „ojcem amerykańskiej kawalerii”.
Zapewne Marcjanna Dmochowska mieszkała z Franciszkiem Lewalskim przez dłuższy czas w Grzybowie Szlacheckim. W Grzybowie urodziła troje dzieci: Jana, Wojciecha i Domicellę Lewalskich. Zapewne tam też zmarła bowiem śledząc losy pozostałych jej dzieci nie odnalazłem metryki zgonu. Mogła umrzeć około 1790 r. w Grzybowie Szlacheckim w parafii Sołek Śleszyn.
Mój praprzodek Wojciech Lewalski w dniu 20 października 1798 r. w Skaratkach parafii Domaniewice ożenił się z Marianną Strusińską i przeprowadził się do wsi Mroga Górna, ale to już inna historia.
Ja zostałem, mieszkam 10 km od Mrogi Górnej nieraz przejeżdżam obejrzeć miejsce gdzie mieszkał jej syn Wojciech Lewalski i tym samym gdzie pozostała cząstka Marcjanny Dmochowskiej.
Opracował Jacek Winkiel.