Sylwetki – ppor. rez. Antoni Dmochowski (5)

Wielokrotnie przeglądając różne strony internetowe trafiam na przedstawicieli rodziny Dmochowskich. Zadaję sobie wówczas pytanie. Czy to mój krewny? Czy to krewny kogoś kogo poznałem?

Postanowiłem tym razem prześledzić genealogię zamordowanego w Katyniu ppor. rez. Antoniego Dmochowskiego. Pośmiertnie został mianowany w 2007 roku na stopień porucznika.

Ppor. rez. Antoni Dmochowski był synem Konstantego i Walerii z Uścińskich. Urodził się 21 czerwca 1902 roku w Jachach, par. Andrzejewo, obecne województwo mazowieckie, a wówczas białostockie.

Jak wielu młodych ludzi w tamtym okresie był uczestnikiem wojny z bolszewikami w 1920 roku. Służył w 215. pp i 4 psp. Został zwolniony do rezerwy w 1920 roku.

Był absolwentem gimnazjum w Komorowie (1924) i SPR Piech. nr 7 w Śremie (1929). Został ppor. mianowanym 1 IX 1929 roku i przydzielony do 77 pp.

Następnie był nauczycielem w Szkole Powszechnej w Jachach, a potem kierownikiem Szkoły Powszechnej we wsi Zuzela, w której nauczycielką była także jego żona Janina z Łapińskich. Miał z nią dwóch synów: Ludomira i Sławomira.

Badając historię jego rodziny udało mi się dotrzeć do połowy XVIII wieku. Jego najstarszym znanym mi przodkiem jest Norbert Dmochowski i Marianna Ryszewska.

Rodzice: Konstanty Dmochowski i Waleria Uścińska.

Dziadkowie: Franciszek Dmochowski i Franciszka Ksawera Rytel

Pradziadkowie: Erazm Dmochowski i Ludwika Konarzewska

2 x pradziadkowie: Stanisław Dmochowski i Katarzyna Skłodowska

3 x pradziadkowie: Krzysztof Dmochowski i Joanna Czyżewska

4 x pradziadkowie: Norbert Dmochowski i Marianna Ryszewska

Na koniec warto dodać, że por. Antoni Dmochowski został zgłoszony w ramach programu „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. Antoni Dmochowski znalazł się na Liście Bohaterów i ku jego czci został zasadzony Dąb Pamięci. Rośnie on przy I Liceum Ogólnokształcące w Łapach.

źródła:

https://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/3642

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/zbrodnia-katynska/64848,Inteligencja-ziemi-lomzynskiej-ofiary-Zbrodni-Katynskiej.html

https://www.sejm-wielki.pl/b/katyn.4836

http://www.katyn-pamietam.pl/bohaterowie/